Jak trwała jest folia chroniąca przednią szybę?

Technologia | 9 minut czytania
Maj 17, 2021

Wracasz po pracy do domu, słuchasz w radiu ulubionej piosenki Taylor Swift (nie osądzamy), i nagle, znikąd słyszysz ten dźwięk... Patrzysz na swoją szybę czołową szukając miejsca, w którym to się wydarzyło... Jeśli czytasz ten tekst, zapewne doskonale wiesz o co chodzi.

Wszyscy tam byliśmy, i nie jest to zabawne. Nikt nie ma czasu i ochoty na załatwianie formalności związanych z wymianą szyby czołowej. A jeśli Twój samochód został wyprodukowany po 2017 roku, bardzo możliwe, że koszt naprawy szyby wyniesie minimum kilka tysięcy złotych.


Mamy jednak dobre wiadomości. Istnieje produkt, taki jak folia chroniąca szybę czołową, która bardzo szybko staje się popularny wśród właścicieli samochodów. Jeśli dużo podróżujesz samochodem, posiadasz luksusowe auto, lub po prostu wolisz zainwestować w ochronę niż bawić się w naprawę - folia ExoShield jest dla Ciebie. Poniżej znajdziesz kilka informacji o tym, czym folia jest i ja działa.

W tym artykule znajdziesz informacje:

Czym jest folia ochronna na szybę czołową i jak działa?Jak długo będzie działać moja folia ochronna?Wnioski

Czym jest folia ochronna na szybę czołową i jak działa?

Tak naprawdę istnieją tylko 2 sposoby na ochronę przedniej szyby:
1. Przestać jeździć samochodem ;)
2. Zabezpieczyć szybę folią ochronną
Ponieważ opcja numer jeden nie jest tak naprawdę dobrą opcją, pozostaje opcja numer dwa.
Folia ochronna ExoShield znacznie zmniejsza ryzyko pęknięcia lub uszkodzenia szyby.

"Szyba czołowa w Twoim samochodzie jest tym, czym szybka w Twoim telefonie."

Folia ochronna ExoShield na Twojej szybie działa w taki sposób, aby przejąć siłę uderzenia kamieni lub innych odłamków. Jest to cieńka warstwa, która sprawia, że Twoja szyba jest 6x bardziej chroniona przed uderzeniami.

Folie ochronne zazwyczaj składają się z 3 warstw: amortyzującej warstwy polimerowej (która sprawia, że szyba jest odporna na uderzenia), przezroczystego, ultramocnego kleju (do przyklejenia folii do przedniej szyby), oraz ochronnej warstwy nawierzchniowej (aby zapobiec porysowaniu miękkej, pochłaniajacej wstrząsy warstwy.

Po aplikacji folii ochronnej na szybę czołową, siła uderzenia kamienia lub innego odłamka rozkłada się po całej powierzchni folii, dzięki czemu siła uderzenia nie trafia na szybę i chroni ją od usterki.

Kluczowym elementem w jakości folii jest jej warstwa wierzchnia. Jest to element, który wyróżnia folię ExoShield wśród innych folii.

Jak długo będzie działać moja folia ochronna?

W zasadzie istnieją tylko 2 sposoby na skrócenie żywotności folii
1. Utrata integralności
2. Ogólne zużycie

1. Utrata integralności

Utrata integralności, czyli tzw. delaminacja. Jest to utrata spójności poszczególnych warstw składowych i rozwarstwienie się. Delaminacja najczęściej związana jest ze zmianami klimatycznymi i przebywaniem w klimacie gorącym i wilgotnym (czego akurat w PL doświadczamy bardzo mało w ciągu roku).

Jak to rozwiązać:

Z delaminacją mierzyły się firmy z branży automotive i oklejania samochodów od lat. Tak czy inaczej, w ExoShield znaleźliśmy na to rozwiązanie. Wprowadziliśmy najnowszą generację naszego produktu - ExoShield GT3, w którym została wykorzystana najnowsza technologia polimerowa oraz został zaprojektowany tak, aby działać 10x dłużej, nawet w trudnych warunkach.

2. Ogólne zużycie

Oczywiście, folia ochronna jak każda rzecz, po latach ochrony może ulec zużyciu. Ogromną rolę mają tu Twoje nawyki związane z jazdą samochodem. Jeśli masz wybór- wybieraj drogi utwardzone zamiast tych nieutwardzonych i zakurzonych.

Jak to rozwiązać:

Zmiana nawykow i wyboru drogi często jest niestety trudna lub niemożliwa, dlatego w ExoShield zdecydowaliśmy się na użycie ultra trwałej, nanoceramicznej powłoki nawierzchniowej - jest to najlepsza dostępna obecnie powłoka wykorzystywana w ExoShield GT3.

Technologia: Jak stworzyć trwałą folię ochronną

Aby uzyskać trwałą folię ochronną na szybę, należy znaleźć produkt, który rozwiąże oba powyższe problemy: utratę integralności folii (np. z powodu rozwarstwienia) oraz ogólne zużycie (zarysowanie).

Aby rozwiązać oba te powszechnie występujące problemy, opracowaliśmy naszą nanopowłokę klasy Endurance, która zmniejsza szanse na rozwarstwienie poprzez zwiększenie wytrzymałości wiązań między warstwami oraz jest znacznie bardziej odporna na ścieranie w celu zmniejszenia zużycia.

Aby stworzyć naszą nową powłokę Endurance Class Nanocoating, wykorzystaliśmy najnowsze osiągnięcia w technologii polimerów, by zwiększyć gęstość wiązań krzyżowych między warstwami- co pomaga zmniejszyć rozwarstwienie co najmniej 10-krotnie w trudnych warunkach.

Co to jest "Crosslinking"?"?

Termin ten odnosi się do procesu łączenia dwóch polimerów za pomocą wiązania chemicznego. W kontekście folii do ochrony szyb samochodowych używamy gęstości crosslinkowania (tzw. sieciowania) międzywarstwowego, aby opisać ilość wiązań pomiędzy dwoma różnymi warstwami folii. Wyższa gęstość "usieciowania" oznacza znacznie silniejsze wiązanie utrzymujące warstwy razem, co sprawia, że prawdopodobieństwo ich rozdzielenia się jest znacznie mniejsze.

Jak długo to wytrzyma?

Ze względu na różne technologie stosowane przez różnych producentów , a także wpływ klimatu i nawyków jazdy na folię, całkowita żywotność może wynosić od zaledwie 3 miesięcy w przypadku folii z niższej półki, do 3 lat lub więcej w przypadku folii z wyższej półki.  Jeśli szukasz długiej żywotności, upewnij się, że wybierasz folię, która zachowuje integralność strukturalną (tj. zapobiega rozwarstwianiu) i jest odporna na zużycie (wysoka odporność na ścieranie) w Twoim klimacie.

Przetestowaliśmy większość różnych folii ochronnych na przednią szybę dostępnych obecnie na rynku i jeśli chodzi o żywotność produktu, ExoShield GT3 wychodzi na prowadzenie dzięki trwałej powłoce nanoceramicznej chroniącej folię przed zarysowaniem i zwiększonemu efektowi sieciowania, który zapobiega rozwarstwianiu.

Warto pamiętać, że równie ważne są Twoje nawyki, w tym miejsce i częstotliwość jazdy. Jeśli jeździsz w miejscach o podwyższonym ryzyku, Twoja folia może nie wytrzymać tak długo, ale też prawdopodobieństwo wystąpienia uszkodzeń spowodowanych przez odpryski skalne jest znacznie większe.

Wnioski

To, jak długo będzie działać Twoja folia ochronna na szybę, sprowadza się ostatecznie do trzech czynników: trwałości, środowiska i pielęgnacji.

Trwałość:

Aby uzyskać jak najwięcej z inwestycji, wybierz produkt do ochrony przedniej szyby, który jest zaprojektowany jako trwały i pasuje do Twojego stylu życia.

Środowisko

Żywotność każdego produktu do ochrony przedniej szyby będzie zależała od miejsca zamieszkania i rodzaju technologii zastosowanej przez producenta. Najlepiej znaleźć taki, który jest przeznaczony do pracy we wszystkich klimatach, zwłaszcza jeśli mieszkasz gdzieś w gorącym, wilgotnym miejscu lub na dużej wysokości, gdzie folia będzie bardziej podatna na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV.

Pielęgnacja i konserwacja:

Odpowiednie dbanie o folię ochronną na szybę zapewni Ci maksymalne wykorzystanie każdego wybranego produktu. Takie rzeczy jak używanie tylko zalecanych środków czyszczących, konserwacja wycieraczek i unikanie mycia pod ciśnieniem przedniej szyby w znacznym stopniu wydłużają żywotność każdej folii samochodowej.


Looking for a windshield protection film installer?

Check out our map to find our list of certified windshield protection film installers.

Visit Map
Think you have what it takes to be an ExoShield Partner?

Join the fastest growing network of installers

Sign up for more.

Get the latest from the ExoShield blog straight to your inbox.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.