Jak wybrać odpowiednią folię ochronną na przednią szybę?

Technologia | 9 min read


Większość z nas aż za dobrze zna uczucie frustracji, które pojawia się zaraz po uderzeniu kamienia w przednią szybę. 

Wymiana przedniej szyby jest po prostu irytująca. Musisz poświęcić czas na znalezienie odpowiedniego instalatora, stracić wartościowe godziny swojego dnia, a na koniec tego wszystkiego, kończysz, wydając setki lub tysiące na przednią szybę, która może równie dobrze ponownie pęknąć.

Jeśli jesteś tutaj, szukając sposobu, aby chronić swoją przednią szybę od pęknięcia, prawdopodobnie możesz odnieść się do co najmniej jednego z następujących stwierdzeń.

1. Twój samochód to Twoja pasja. Kiedy coś kochasz, dbasz o to. Być może już chronisz karoserię folią ochronną na lakier, a teraz chcesz zrobić to samo ze swoją przednią szybą.

2. Jesteś zmęczony wymianą przedniej szyby (patrzymy na Was, właściciele Jeep'ów). Płaskie szyby, takie jak te w Twoim Jeepie, są w zasadzie magnesami na odpryski skalne, a regularna wymiana szyby jest kosztowna i frustrująca.

3. Twój pojazd posiada zaawansowane funkcje wspomagania kierowcy. Czujniki zasilające te systemy znajdują się bezpośrednio za przednią szybą i wymagają ponownej kalibracji podczas wymiany szyby (co jest zwykle procesem kosztownym i czasochłonnym). Możesz spodziewać się, że zapłacisz dobrych kilka tysięcy złotych za wymianę swojej przedniej szyby.

W ciągu ostatnich 5 lat, folie ochronne na szyby stały się popularnym i niezawodnym sposobem ochrony przedniej szyby. 

Czym jest folia ochronna przedniej szyby?

Folia ochronna przedniej szyby jest cieńkim filmem, zaprojektowanym tak, aby zatrzymać kamienie i inne odłamki, poprzez absorpcję siły uderzenia z tychże odłamków. Folia jest instalowana na wewnętrznej części przedniej szyby i powinnna być całkowicie niewidoczna. Jest ona niczym gigantyczna osłona ekranu telefonu na przednią szybę.

Jak to działa?

Szklane szyby mają nieodłączny problem - łatwo pękają. Ponieważ szkło jest z natury kruche, nie radzi sobie z absorbowaniem uderzeń takich jak kamienie, które spadają na nie podczas jazdy.

Folia ochronna na szybę działa, ponieważ jest wykonana z materiału, który jest zdecydowanie bardziej miękki niż szkło. Oznacza to, że znacznie lepiej radzi sobie z pochłanianiem uderzeń nadlatujących obiektów i rozkładaniem tej siły tak, by powstrzymać szybę przed pęknięciem (oczywiście w granicach rozsądku - folia ochronna na przednią szybę nie powstrzyma wielkiego głazu).

Folie ochronne na szyby czołowe składają się zazwyczaj z trzech warstw:

Jak zainstalować folię ochronną na szybę czołową:

Jeśli nie jesteś wyszkolonym instalatorem folii ochronnej na przednią szybę, nie próbuj podejmować się instalacji na własną rękę. Jeśli spróbujesz zrobić to sam, ryzykujesz spaleniem folii (potrzebuje ona ciepła, aby idealnie uformować się do szyby) lub co gorsza - porysowaniem lub pęknięciem przedniej szyby. Lepiej pozostawić to zadanie ekspertom.

Większość renomowanych folii ochronnych na szyby sprzedawane są wyłącznie przez certyfikowanych instalatorów, którzy zostali przeszkoleni do instalowania jej na pojazdach bez uszkodzenia szyby lub folii.

Wybór właściwej folii ochronnej na przednią szybę

Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić produkt, który masz zamiar umieścić na swojej przedniej szybie. Niewłaściwy wybór może wpłynąć na bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny. Folie niskiej jakości, o słabej przejrzystości optycznej, ograniczą Twoją widoczność (narażając Cię na wypadek) i mogą wpłynąć na działanie czujników znajdujących się za przednią szybą.

Ponieważ folia ochronna na przednią szybę staje się coraz bardziej popularna wśród kierowców, wybór spośród rosnącej listy opcji może być trudny. Nie tylko istnieje wiele marek do wyboru, ale marki te używają różnych rodzajów technologii, które mogą uczynić je trudne do porównania.

Chcąc pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję, która będzie pasować do Twojego stylu życia, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu, aby poznać najbardziej popularne rodzaje folii ochronnych na przednią szybę.

Folie odporne na zarysowania vs. samoregenerujące się

Większość dostępnych na rynku folii ochronnych na przednią szybę jest klasyfikowana jako folie odporne na zarysowania lub folie samoregenerujące.

Folie odporne na zarysowania

Folie odporne na zarysowania wykorzystują technologię PET (politereftalan etylenu), która działa niczym miękka, amortyzująca warstwa. PET jest niezwykle stabilna chemicznie i ma tendencję do długiej żywotności. Jest chroniona przez odporną na zarysowania powłokę wierzchnią (można też spotkać się z nazwą "hardcoat"), która zapobiega zarysowaniom, chroni przed uszkodzeniem przez promieniowanie UV i dodaje odporności chemicznej. Dobra powłoka twarda ma tak zwaną wysoką "twardość" - oznacza to, że nie będzie łatwo jej zarysować i sprawi, że folia (i Twoja szyba) będzie wyglądać jak nowa przez długi czas. 

Zalety folii odpornych na zarysowania

  • Wierzchnia warstwa wysokiej jakości folii tego rodzaju tworzy bardzo "twardą" powierzchnię, która sprawia, że jest ona niezwykle odporna na zarysowania, a jednocześnie nie ulega znacznemu zużyciu z upływem czasu.
  • Technologia PET stosowana w foliach odpornych na zarysowania jest bardziej wytrzymała chemicznie i będzie działałać znacznie dłużej niż bardziej miękkie polimery (jak TPU stosowany w foliach samoregenerujących), co daje znacznie dłuższy okres użytkowania.

Wady folii odpornych na zarysowania

  • PET jest znany z tego, że ulega degradacji pod wpływem dłuższego promieniowania UV. Na szczęście, dziesiątki lat badań nie poszły na marne! Obecnie, wierzchnia warstwa większości folii odpornych na zarysowania zawiera cząsteczki, które pochłaniają promieniowanie UV, zanim mają one szansę dotrzeć do warstwy PET (upewnij się, że znajdziesz tą informację w specyfikacji folii podczas porównywania różnych marek).
  • W niektórych ekstremalnych środowiskach, połączenie między warstwą wierzchnią a warstwą PET może zacząć słabnąć, powodując, że warstwy folii zaczną się z czasem od siebie oddzielać. Jest to problem, który można zaobserwować w przypadku każdej folii warstwowej.
Czy powinieneś kupić folię ochronną na szybę odporną na zarysowania?

Folie odporne na zarysowania są niezwykle trwałe, co czyni je najpopularniejszym wyborem w zakresie ochrony przedniej szyby. Od momentu pojawienia się ich na rynku kilka lat temu, folie na bazie PET przeszły długą drogę do tego, czym są dzisiaj, a technologia wciąż się doskonali.

Folia odporna na zarysowania jest odpowiednia dla Ciebie, jeśli:

Folie samoregenerujące

Folie samoregenerujące wykorzystują technologię TPU (termoplastyczny poliuretan) jako miękką, pochłaniającą wstrząsy warstwę, z której wykonuje się folię chroniącą lakier (PPF). Warstwa TPU jest pokryta tak zwaną "samoregenerującą się" warstwą wierzchnią. W przeciwieństwie do warstw wierzchnich stosowanych w foliach odpornych na zarysowania, powłoka samoregenerująca jest w rzeczywistości bardzo miękka i łatwo ulega zarysowaniom. Ale to właśnie ta miękkość nadaje powłoce właściwości samoregenerujące - gdy na powierzchni pojawi się mała rysa, molekuły w powłoce zmieniają swój układ, aby wypełnić rysę, a powierzchnia folii wygląda ponownie jak nowa.

Dopiero niedawno technologia samoregeneracji została zapożyczona z PPF i zastosowana na przedniej szybie, i nie ma jeszcze wielu dowodów na to, że jest ona w stanie przetrwać trudne warunki panujące na przedniej szybie.

Zalety folii samoregenerujących się

  • Wszelkie drobne rysy na folii zregenerują się i nie powinieneś zauważyć żadnej różnicy w folii po regeneracji.
  • Powłoka samoregenerująca bardzo dobrze łączy się z technologią TPU, ponieważ składają się one z podobnych cząsteczek. Mimo, że warstwy z czasem mogą się rozdzielić, silne wiązanie między warstwą wierzchnią a TPU powinno to tempo rozdzielania zmniejszyć.

Wady folii samoregenerujących

  • W przeciwieństwie do folii odpornych na zarysowania, folie samoregenerujące nie zapewniają ochrony przed głębokimi zarysowaniami, które mogą być spowodowane przez piasek uwięziony w piórach wycieraczek. Można tego uniknąć, dbając o swoją folię.
  • Funkcja samoregeneracji zużyje się z czasem i w końcu nawet drobne zarysowania będą łatwo widoczne na powierzchni. O ile jest to w porządku w przypadku folii ochronnej na lakier, gdzie nie trzeba się martwić o zarysowanie powierzchni przez pióra wycieraczek, o tyle w przypadku folii na przednią szybę można ryzykować pogorszenie widoczności.
  • TPU nie jest tak wytrzymała chemicznie jak PET. Popularne środki do czyszczenia szkła i płyny do spryskiwaczy mogą spowodować odbarwienie folii lub nawet osłabić wiązanie między warstwą wierzchnią a TPU, co spowoduje oddzielenie się warstw.
Czy powinieneś kupić samoregenerującą się folię ochronną na szybę?

Chociaż technologia samoregeneracji jest już od jakiegoś czasu dostępna dla folii PPF, to jest ona dopiero we wczesnej fazie testowania jej na przedniej szybie. W zależności od Twoich nawyków jazdy i stylu życia, może być ona odpowiednia dla Ciebie lub też nie.

Folia samoregenerująca jest dobrą opcją dla Ciebie, jeśli:

Jakiej technologii używamy w ExoShield?

Powinieneś być w stanie polegać na swojej folii ochronnej na szybę, a my uważamy, że trwałość i dłuższa żywotność folii odpornych na zarysowania sprawiają, że jest to najlepszy wybór dla większości pojazdów.

Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć folię ochronną ExoShield przy użyciu technologii folii odpornych na zarysowania, i spędziliśmy ponad 4 lata rozwijając naszą wiodącą w branży, nanoceramiczną powłokę twardą, która chroni warstwę PET, pochłaniającą wstrząsy. Używamy również wysokiej jakości kleju samochodowego, który cechuje się dużą wytrzymałością, mimo to może być łatwo usunięty bez pozostawiania śladów na przedniej szybie. 

Gdzie kupić folię ochronną na przednią szybę

Po wybraniu folii ochronnej, która jest dla Ciebie odpowiednia, ważne jest, aby znaleźć instalatora, któremu możesz zaufać i który zadba o Twój pojazd. Poszukaj instalatorów, którzy są "certyfikowani" lub przeszli kurs szkoleniowy specjalnie dla danej folii ochronnej. Proponujemy również poprosić o pokazanie przykładów pracy, którą wykonali w przeszłości - większość instalatorów zamieszcza zdjęcia swojej pracy na Instagramie lub Facebooku.

Ostateczny werdykt

Ostatecznie, wybór odpowiedniej folii ochronnej na przednią szybę naprawdę zależy od Twoich nawyków jazdy, stylu życia i oczekiwań.
Jeśli chcesz chronić swój egzotyczny samochód na te kilka wyjazdów w roku, będziesz zadowolony z samoregenerującej lub odpornej na zarysowania folii. Obie zatrzymają drobne zadrapania i zapewnią ochronę przed uderzeniami, której potrzebujesz.
Jeśli zamierzasz jeździć bardziej regularnie, wybierz bardziej wytrzymałą, odporną na zarysowania folię, aby uzyskać dodatkową trwałość.
Teraz, gdy wiesz już trochę więcej o różnych technologiach na rynku, jesteś gotowy do podjęcia decyzji!

Jesteś zainteresowany instalowaniem szyby w swoim salonie? Skontaktuj się z nami!

Looking for a windshield protection film installer?

Check out our map to find our list of certified windshield protection film installers.

Visit Map
Think you have what it takes to be an ExoShield Partner?

Join the fastest growing network of installers

Sign up for more.

Get the latest from the ExoShield blog straight to your inbox.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.