Nie widać go a jest - zabezpieczenie przedniej szyby zapewniające spokój

Technologia | 5 min czytania
Lipiec 19, 2022

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat pojęcie samochodu znacznie sięzmieniło. To nie tylko środek transportu. To także przedmiot, którywyraża jego właściciela. Podobnie jest z elementami auta. Przednia szyba to nietylko część, która chroni kierowcę i pasażerówod pędzącego wiatru oraz owadów. Teraz, to także część zaawansowanego systemubezpieczeństwa. Pod nią umieszczone są kamery i czujniki, któreczuwają nad bezpieczeństwem podróżujących. Uszkodzenie tej zaawansowanej tafliszkła może równaćsię z niemałymi kosztami i stresem. Jak temu zapobiec?

Ubezpieczenie?

Ubezpieczenie to dobry pomysł, ale nie należy do najtańszych. Ubezpieczalnie dobrze wiedzą, ile może kosztować nowa, zaawansowana szyba, która nie pełni już tylko podstawowych funkcji. Poza tym pojawiają się kruczki prawne, kiedy ubezpieczyciel tylko naprawi szybę, a nie wymieni ją na nową. Po pierwsze, średnica odprysku nie może przekroczyć od 5 do 20 mm. Po drugie, uszkodzenie nie może znaleźć się w polu widzenia kierowcy, obejmuje to22-centymetrowy obszar pomiędzy kolumną kierownicy a polem działania wycieraczek. Po trzecie, rysa jest zlokalizowana w odległości większej niż 10cm od brzegu szyby, i po czwarte: uszkodzenie jest dość świeże.

Uszkodzone miejsce zostanie wtedy wzmocnione bezprawną żywiona, utwardzone lampą UV i na końcu wypolerowane. Nie będzie śladu po żadnym uszkodzeniu, lecz ciągłość materiału będzie naruszona przez wcześniejszy uszczerbek. 

Jeżeli żadne z wyżej wymienionych przesłanek nie zostaną spełnione, to szyba kwalifikuje się tylko do wymiany. Pomijając aspekt finansowy, przy takiej wymianie, często towarzyszy stres i stracony czas oraz niedyspozycja auta.

Spokojna głowa

Są sytuacje, kiedy ubezpieczenie przedniej szyby będzie potrzebne, choć w codziennym i intensywnym użytkowaniu, szybę Twoich ukochanych czterech kół może uratować coś zupełnie innego (Twój portfel oraz czas także!). Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, więc z pomocą przychodzi niewidzialna ochrona przedniej szyby. Co to takiego?

To niewidoczna folia nakładana na przednią szybę, która potrafi ochronić szybę przed lecącym żwirem, odłamkami kamieni, czy innymi drobnymi elementami spod kół innych aut. Jest całkowicie niewidoczna, a dodatkowo ma filtr UV. Masz ochronę na ekranie swojego telefonu? Tutaj zasada działania jest taka sama, tylko w dużo większej skali.

Dlaczego warto założyć folię ochronną na przednią szybę?

Pierwszy argument powinien przekonać już wszystkich… Folia w przeciwieństwie do szkła jest elastyczna! Nie pęka łatwo i potrafi absorbować energię nadlatujących kamyków i innych małych przedmiotów. Oczywiście, nie powstrzyma kamienia wielkości dorodnego ziemniaka. Technologia na to jeszcze nie pozwala :). 

Po drugie, ma powłokę ceramiczną, odporną na wszelkie zarysowania. Folia na koniec jest pokrywana bardzo twardą warstwą, którą jest naprawdę trwała i stanowi przeszkodę dla jakichkolwiek uszkodzeń. 

Po trzecie, oprócz fitów UV, chroni także przednią szybę przed uszkodzeniami chemicznymi, które mogą przytrafić się na tradycyjnych myjniach. 

Ile to kosztuje?

Na początku zastanówmy się, ile kosztuje wymiana szyby np. w Porsche Cayenne III generacji. Z danych dostępnych w Internecie, znaleźliśmy informacje o cenach rzędu 8000 złotych! Do tej ceny, należy doliczyć tzw. Robociznę, czyli zabieg może kosztować nawet do 9000 złotych.
A co z regeneracją, czyli naprawą? To zależy od serwisu, w jakim wykonuje się regenerację. Ceny mogą dochodzić nawet do 200 złotych za odprysk, ale warto pamiętać o następstwach, jakie może nieść np. Źle wykonana naprawa. 

A ile kosztuje folia ochronna na szybę czołową? Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki jak spokojna głowa właściciela auta i stała dyspozycyjność auta, to cena za nałożenie takiej folii, która wynosi od 1700 w zależności od modelu  jest relatywnie niska. Jak powszechnie wiadomo, profilaktyka jest najlepsza. Zapobiegajmy, jeżeli tylko możemy. Chroni to także samochód przed utratą na wartości!

Looking for a windshield protection film installer?

Check out our map to find our list of certified windshield protection film installers.

Visit Map
Think you have what it takes to be an ExoShield Partner?

Join the fastest growing network of installers